تفاوت بین پماد، کرم، لوسیون و ژل چیست؟

تفاوت بین پماد، کرم، لوسیون و ژل چیست؟

هنگامی که به دنبال یک مرطوب کننده یا درمان پوست هستید، معمولاً با چهار نوع محصول اصلی روبرو می شوید:

  • پمادها
  • کرم ها
  • لوسیون ها
  • ژل ها

نسبت های مختلف آب و روغن به این مواد بافت منحصر به فردی می بخشد که می تواند تا حدودی بر هدف مورد نظر محصول تأثیر بگذارد. به بیان دیگر، انتخاب بین پماد، کرم، لوسیون یا ژل ممکن است به نگرانی پوستی که می خواهید به آن توجه کنید بستگی دارد. ممکن است همان محصول بهترین گزینه برای تمام نیازهای مراقبت از سلامت پوست شما نباشد.

به علاوه، از آنجایی که برخی از این محصولات بافت های سنگین تری نسبت به بقیه دارند، نوع کلی پوست شما یکی دیگر از موارد مهم است.

تفاوت بین کرم و پماد چیست؟

هم کرم ها و هم پمادها می توانند کاربردهای دارویی یا آرایشی داشته باشند. تفاوت اصلی بین این دو در نسبت بین روغن و آب نهفته است. در حالی که یک کرم دارای مقادیر مساوی روغن و آب است، پمادها حاوی حدود 80 درصد روغن هستند.

چند تفاوت دیگر عبارتند از:

جذب

کرم ها کرم ها به دلیل آب زیاد به راحتی جذب می شوند، بنابراین می توانند مناطق وسیعی از پوست را بپوشانند. محتوای روغن آنها همچنین به این معنی است که آنها روی سطح پوست شما می مانند تا در برابر از دست دادن رطوبت محافظت کنند، که آنها را برای درمان پوست خشک، بثورات یا ضایعات پوستی ایده آل می کند.

پمادها از بین تمام محصولات پوستی، پمادها حاوی بیشترین چربی هستند. آنها به جای اینکه بلافاصله جذب شوند، روی پوست شما می مانند، که محافظت بیشتری در برابر از دست دادن رطوبت و عناصری مانند هوای سرد یا خشک ارائه می دهد. ترکیبات رایج موجود در پمادها شامل روغن معدنی و نفت است.

ثبات

کرم ها اینها بافتی صاف با قوام ضخیم تری نسبت به لوسیون ها دارند که معمولاً روان تر هستند. آنها می توانند بدون چربی تا کمی چرب باشند.

پمادها اینها قوام ضخیم تری نسبت به کرم ها دارند، اما ممکن است کمی دورتر روی پوست شما پخش شوند. آنها تمایل دارند احساس چربی یا حتی چسبندگی داشته باشند.

ظاهر

کرم ها به دلیل نسبت روغن به آب، کرم ها به اندازه کافی ضخیم هستند تا شکل خود را حفظ کنند، چه از لوله فشرده شده باشند و چه از شیشه خارج شوند. یک مطالعه قدیمی‌تر در سال 2005 که طبقه‌بندی‌های مبتنی بر علمی و سیستماتیک برای داروهای موضعی به دست آورد، کرم‌ها را مات و چسبناک توصیف کرد.

پمادها پمادها می توانند مات یا شفاف باشند. پمادها مانند کرم ها شکل خود را به خوبی حفظ می کنند.

ویژگی های دیگر

کرم ها کرم های مرطوب کننده روزانه معمولاً در شیشه ها فروخته می شوند. کرم‌های درمانی مانند هیدروکورتیزون برای گزش حشرات و بثورات، اغلب به صورت لوله‌ای عرضه می‌شوند. ظرف محصول به طور کلی به سطح بدنی که محصول برای آن در نظر گرفته شده است بستگی دارد. به عبارت دیگر، مواردی که برای مناطق کوچک در نظر گرفته شده اند، احتمالاً به جای شیشه در یک لوله قرار می گیرند.

پمادها شما معمولاً داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها برای عفونت ها یا کورتیکواستروئیدها برای پسوریازیس را به شکل پماد پیدا خواهید کرد. آنها برای مدت طولانی تری روی سطح پوست شما باقی می مانند که به اطمینان از جذب حداکثری محصول کمک می کند. پوست های بسیار خشک نیز ممکن است به همین دلیل از مرطوب کننده ها به شکل پماد بهره مند شوند.

تفاوت بین لوسیون و کرم چیست؟

بسیاری از مردم کرم ها و لوسیون ها را تقریباً یک محصول می دانند، اما فرمولاسیون آنها بسیار متفاوت است.

باز هم، کرم ها حاوی مقادیر مساوی روغن و آب هستند.

از سوی دیگر، لوسیون ها حاوی آب بسیار بیشتری نسبت به روغن هستند، اگرچه برخی ممکن است حاوی الکل نیز باشند. همچنین می توانید لوسیون های بدون روغن را پیدا کنید که ممکن است برای پوست های مختلط، چرب یا مستعد آکنه ایده آل باشند

در هر صورت، لوسیون ها قوام بسیار نازکی نسبت به محصولات خامه ای دارند. آنها همچنین به سرعت جذب پوست می شوند و باقیمانده بسیار کمی از خود باقی می گذارند. این بدان معناست که آنها معمولاً برای پوشیدن روزانه خوب عمل می کنند، به خصوص اگر پوست معمولی تا چرب دارید.

اگر پوست چرب و حساسی دارید، لوسیون بدون الکل، عطر یا مواد نگهدارنده که ممکن است پوست شما را تحریک کند، انتخاب کنید

ژل ها چطور؟

محصولات ژل معمولاً حاوی ترکیبی از سلولز، آب و الکل هستند. همچنین می توان محصولات ترکیبی ژل-لوسیون را پیدا کرد که بسیار شبیه یک لوسیون است.

ژل‌های بدون روغن معمولاً برای پوست‌های بسیار چرب به خوبی عمل می‌کنند، زیرا آنها آبرسانی می‌کنند بدون اینکه باقی مانده و چربی اضافی روی پوست شما باقی بماند. همچنین ممکن است متوجه شوید که ژل ها در ماه های گرم و مرطوب تابستان به خوبی به عنوان مرطوب کننده صورت عمل می کنند.

با این اوصاف، اگر پوست خشکی دارید، ممکن است از ژل ها سود چندانی نبرید، زیرا ممکن است پوست شما این محصولات را به سرعت جذب کند که هیچ مانعی در برابر رطوبت باقی نماند.

حتما برچسب محصولات را با دقت بخوانید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید، و از هرگونه محصول ژل حاوی الکل یا عطر خودداری کنید.

برای خرید انواع لوسیون، کرم و ژل های مراقب پوست به فروشگاه آنلاین لوازم ارایشی کدی مراجعه نمایید.


ما را از دیدگاه خود با خبر سازید