چگونه از سرطان جلوگیری کنیم؟

چگونه از سرطان جلوگیری کنیم؟

اصولاً سرطان یک بیماری پیچیده است که بر اساس چندین عامل مختلف شامل ژنتیک، سن، محیط زیست و عادات غذایی و سبک زندگی ایجاد می‌شود. با این حال، با پیشگیری و کنترل فاکتورهای قابل کنترل، می‌توان از سرطان جلوگیری کرد. در ادامه توصیه می‌شود:

 1. تغذیه سالم: تغذیه سالم و متنوع با مصرف مواد غذایی سالم مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، ماهی، مرغ و … می‌تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند. از مصرف مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C و E، بتا-کاروتن و سلنیوم نیز مانند کدو، سیر، گریپ‌فروت، توت‌فرنگی و آجیل استفاده کنید.
 2. ورزش: ورزش می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان شود. تحقیقات نشان داده است که ورزش می‌تواند باعث کاهش افزایش وزن، کاهش سطح هورمون‌های بدخیم و بهبود سیستم ایمنی شود.
 3. جلوگیری از مصرف تنباکو: مصرف تنباکو می‌تواند از سرطان ریه، سرطان دهان، سرطان گلو، سرطان کبد، سرطان مثانه و سرطان پروستات مردان، مسئول باشد. بنابراین، از مصرف تنباکو و اقلام نیکوتینی مانند سیگار، قلیان، دود شیشه و چسبندگی به آن‌ها، خودداری کنید.
 4. محافظت از پوست: تابش ماوراء بنفش می‌تواند باعث ایجاد سرطان پوست شود. برای جلوگیری از این بیماری، از محافظت از پوست خود با استفاده از عینک آفتابی، استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF بالا و اجتناب از تابش مستقیم آفتاب، استفاده کنید.
 5. محافظت از محیط زیست: محیط زیست آلوده می‌تواند باعث بروز سرطان شود. بنابراین، به نگهداری محیط زیستی سالم و پاک، بازیافت، کاهش مصرف پلاستیک و آلاینده‌های هوا و آب توجه کنید.
 6. مراجعه به پزشک: مراجعه به پزشک در مواقعی که علائم نگران‌کننده‌ای دارید، مانند افزایش وزن بی‌دلیل، خونریزی غیرعادی، تغییرات در پوست و … می‌تواند به شناسایی زودهنگام سرطان و درمان آن کمک کند.

چه نوع ورزش‌هایی می‌تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند؟

ورزش و فعالیت‌های بدنی مختلفی می‌توانند به بهبود سلامتی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف شامل سرطان کمک کنند. برخی از ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی که به جلوگیری از سرطان کمک می‌کنند عبارتند از:

 1. دویدن و پیاده‌روی: دویدن و پیاده‌روی می‌تواند به بهبود سلامتی قلب و عروق، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.
 2. شنا: شنا می‌تواند به بهبود تنفس و قوام بدن، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.
 3. تنیس: بازی تنیس می‌تواند به بهبود قدرت بدن، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.
 4. بدنسازی و وزنه‌برداری: بدنسازی و وزنه‌برداری می‌توانند به بهبود قدرت بدن، کاهش وزن و افزایش توده عضلانی و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند.
 5. سوارکاری: سوارکاری می‌تواند به بهبود تعادل و قدرت بدن، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.
 6. ورزش‌های تیمی: ورزش‌های تیمی مانند فوتبال، بسکتبال و والیبال می‌توانند به بهبود تنفس و قوام بدن، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند.

همچنین، مطالعات نشان می‌دهند که ورزش و فعالیت‌های بدنی متوسط به شدت متوسط مانند دویدن، پیاده‌روی، شنا، بدنسازی و تمرینات مقاومتی می‌توانند به بهبود سیستم ایمنی و کاهش التهاب و خطر ابتلا به بیماری‌های التهابی مانند سرطان کمک کنند. بنابراین، می‌توانید با تمرین ورزش‌های مختلف و فعالیت‌های بدنی، به بهبود سلامتی خود و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنید.


ما را از دیدگاه خود با خبر سازید