چربی ترانس چیست – آیا برای شما مضر است؟

چربی ترانس چیست – آیا برای شما مضر است؟

شاید در مورد چربی های ترانس زیاد شنیده باشید. این چربی ها بسیار ناسالم هستند، اما ممکن است دلیل آن را ندانید. اگرچه در سال‌های اخیر با افزایش آگاهی و محدود کردن استفاده از آن‌ها، مصرف آن کاهش یافته است، اما چربی‌های ترانس همچنان یک مشکل بهداشت عمومی هستند.

این مقاله هر آنچه را که باید در مورد چربی های ترانس بدانید را توضیح می دهد.

چربی ترانس چیست؟

چربی های ترانس یا اسیدهای چرب ترانس شکلی از چربی های غیر اشباع هستند. آنها به دو شکل طبیعی و مصنوعی دسته‌بندی می‌شوند.

چربی های ترانس طبیعی در گوشت و لبنیات حیواناتی مانند گاو، گوسفند و بز وجود دارد. زمانی که باکتری های معده این حیوانات علف را هضم می کنند، به طور طبیعی تشکیل می شوند.

چربی های ترانس طبیعی معمولاً 2 تا 6 درصد چربی محصولات لبنی و 3 تا 9 درصد چربی گوشت گاو و بره را تشکیل می دهند. با این حال، مصرف کنندگان لبنیات و گوشت نیازی به نگرانی ندارند.

محققان با بررسی‌های متعدد به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف متوسط ​​این چربی‌ها مضر به نظر نمی‌رسد.

شناخته شده ترین چربی ترانس اسید لینولئیک مزدوج (CLA) است که در چربی لبنیات یافت می شود. اعتقاد بر این است که این چربی مفید بوده و به عنوان یک مکمل غذایی به بازار عرضه می شود.

با این حال، چربی های ترانس مصنوعی که به عنوان چربی های ترانس صنعتی یا چربی های هیدروژنه جزئی شناخته می شوند برای سلامتی شما خطرناک هستند.

این چربی‌ها در روغن‌های جامد گیاهی که از نظر شیمیایی تغییر داده می شوند تا در دمای اتاق جامد بمانند و ماندگاری بالایی داشته باشند، وجود دارند.

چربی ترانس برای سلامت قلب ضرر دارد؟

چربی های ترانس مصنوعی ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند. در یک سری از مطالعات بالینی، افرادی که چربی‌های ترانس را به جای سایر چربی‌ها یا کربوهیدرات‌ها مصرف می‌کردند، افزایش قابل‌توجهی در کلسترول LDL (بد) بدون افزایش متناظر در کلسترول HDL (خوب) را تجربه کردند.

در همین حال، بیشتر چربی های دیگر تمایل به افزایش LDL و HDL دارند. به طور مشابه، جایگزینی سایر چربی‌های رژیمی با چربی‌های ترانس نسبت کلسترول کل به HDL (خوب) را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و بر لیپوپروتئین‌ها تأثیر منفی می‌گذارد، که هر دو از عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند  در واقع، بسیاری از مطالعات مشاهده‌ای، چربی‌های ترانس را با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط می‌دانند.


ما را از دیدگاه خود با خبر سازید