خواص کنجد

خواص کنجد

شاید ندانید کنجدی که بر روی نان ریخته شده است تا چه حد می تواند برای پوست، مو، دندان و بخش های مختلف بدن شما تاثیر خوبی بگذارد. در این مقاله شما را خواص کنجد آشنا خواهم کرد.

کنجد انرژی زا است

کنجد سیاه، انرژی را افزایش‌داده، مغز را تغذیه و فرآیند پیری را کندمی‌کند. مصرف منظم کنجد سیاه می‌تواند به کاهش علائم کمردرد، مفاصل دردناک، سفتی و ضعف مفاصل کمک‌کند.

رژیم گیاهی با پروتئین بالا

کنجد، منبع خوبی از پروتئین رژیمی است و اسیدهای آمینه باکیفیت، ۲۰% این دانه را تشکیل‌می‌دهند. بنابراین، کنجد برای قرارگرفتن در رژیم گیاهی با پروتئین بالا، عالی است. فقط باید دانه‌های کنجد را روی سالادها، سبزیجات و نودل‌های خود بپاشید.

خواص کنجد: کاهش احتمال ابتلا به دیابت

کنجد سرشار از مواد معدنی و منیزیم است. مواد موجود در کنجدد به بدن کمک می کنند تا در مقابل بیماری دیابت مقاوم شود. روغن کنجد به‌عنوان تنها روغن خوراکی، در کاهش فشارخون و گلوکز پلاسما در افراد دیابتی حساس، موثر می باشد.

خواص کنجد برای درمان کم خونی

کنجد سیاه بیشتر از کنجد سفید آهن دارد. وجود آهن بیشتر در کنجد سیاه باعث کنترل فشار خون می شود. پس اگر دچار بیماری کم خونی هستید، کنجد مصرف نکنید.

خواص کنجد برای قلب

به دلیل این که کنجد دارای ترکیب آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است برای سلامت قلب بسیار مفید می باشد. همچنین کنجد، اسید چرب تک‌غیراشباع و اسید اولئیک فراوانی دارد که به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب در بدن کمک‌می‌کند. این ویژگی احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر و سکته را کاهش می دهد.

خواص کنجد: کاهش احتمال ابتلا به سرطان

کنجد به دلیل این که حاوی منیزیم است خواص ضد سرطانی به‌نام فیتات دارد. کنجد، در کاهش خطر تومورهای کولورکتال (روده بزرگ و مقعد) موثر است. بنابراین احتمال سرطان کولورکتال جلوگیری می کند.

خواص کنجد برای دندان

برای داشتن دندان هایی سالم کنجد مصرف کنید! دانه و روغن کنجد موجب رفع پلاک دندانی شده و به سفید شدن آن کمک می کنند. چرخاندن روغن کنجد در دهان، می‌تواند مقدار جهش‌های استرپتوکوکوس را در دندان و بزاق دهان کاهش‌داده و سلامت کلی آن را افزایش‌دهد.

سلامت گوارشی

فیبر موجود در کنجد برای سلامت دستگاه وارشی بسیار مفید است. مقدار بالای فیبر، به عملکرد آرام روده کمک نموده و درنتیجه دفع را آسان نموده و احتمال ابتلا به یبوست را کاهش‌می دهد.

سلامت تنفسی

منیزیم موجود در کنجد، با جلوگیری از اسسپاسم های مسیر جریان هوا، از آسم و دیگر اختلالات تنفسی جلوگیری می کند.

سلامت استخوان

به دلیل این که کنجد حاوی روی می باشد موجب تراکم و سلامت استخوان را می گردد. کمبود این ماده معدنی می‌تواند باعث پوکی استخوان در لگن و ستون فقرات شود. کنجد، منبعی عالی از کلسیم بوده و می تواند سلامت استخوان های شما را تضمین می کند.

تاثیر کنجد بر کاهش استرس

یکی از راه های کنترل استرس مصرف کنجد می باشد. کنجد، حاوی مواد مغذی متعددی می باشد که خواص کاهش استرس دارند. ماده معدنی مانند منیزیم و کلسیم، با تنظیم عملکرد ماهیچه مانند انقباض و انبساط مانند ضد اسپاسم عمل می کند. تیامین (ویتامین B۱) دارای اثر آرامبخش می باشد که به عملکرد درست اعصاب کمک می کند.

در بخش خواص خوراکی ها کول مگ می توانید با خواص مواد غذایی که آنها را مصرف می کنید، کاملا آشنا شوید.

کاهش کلسترول با مصرف کنجد

کنجد سیاه برای پایین‌آوردن سطح کلسترول مفید است. کنجد سیاه، حاوی ترکیبات گیاهی به‌نام فیتو استرول است که ساختاری شبیه به ساختار کلسترول دارد. مصرف این دانه، نه‌تنها سطح کلسترول خون را پایین‌می‌آورد، بلکه خطر پیشرفت برخی از سرطان‌ها را نیز کاهش می دهد. دانه کنجد، بالاترین میزان فیتو استرول را درمیان دانه‌ها و مغزها دارد.

خواص کنجد برای سلامت چشم

با استناد به داروسازی سنتی چینی، ارتباطی قوی میان دستگاه‌های داخلی و بخش‌های خارجی بدن مانند چشم‌ها و کبد وجود دارد. کبد، خون را ذخیره کرده و چون شاخه‌ای از کانال‌های کبد به چشم‌ها می‌رود، کبد می‌تواند خون را به چشم‌ها فرستاده و از عملکرد آنها پشتیبانی‌کند. کنجد سیاه، برای کبد مفید است زیرا خون کبد را افزایش‌داده و بدین‌طریق، چشم‌ها را تغذیه می کند.

خواص کنجد برای کاهش فشار خون

یکی از بیماری های شایع در مردان و زنان، مکل پرفشاری خون است. مطالعات نشان‌داده‌اند که استفاده از روغن کنجد می‌تواند پرفشاری خون را کاهش‌دهد. منیزیم موجود در این روغن به کاهش فشارخون کمک‌می‌کند.

کنجد ضد سرطان است

طیف گسترده مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در این روغن، می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی‌تان کمک کند. آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی کنجد، در مبارزه با عناصر سرطان‌زا، به بدن کمک‌می‌کنند. فیتات موجود در کنجد، به‌ داشتن خواص ضدسرطانی معروف به شمار می رود.

خواص کنجد برای پوست

کنجد، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی می باشد و خواص ضدباکتری و ضد ویروسی دارد. روغن کنجد، سرشار از امگا 3، کلسیم، منیزیم، فسفر، آهن، ویتامین‌های B و E است که در محصولات زیبایی از آنها استفاده شده است. روغن کنجد، یک عامل ضدالتهاب طبیعی است و خواص درمانی عالی دارد. خواص ضدباکتری آن باعث از بین رفتن پاتوژن‌های پوست مانند استفایلوکوکوس و استرپتوکوکوس و قارچ پوستی مانند قارچ پای ورزشکاران می شود. روغن کنجد می‌تواند پوست‌تان را درخشان‌کند. این روغن، با نرم‌کردن پوست، انعطاف‌پذیری آن را حفظ‌کرده و بریدگی‌ها، خراش‌ها و زخم‌های ساده را درمان‌می‌کند. روغن کنجد به سفت‌کردن پوست صورت، مخصوصا نواحی اطراف بینی کمک‌می‌کند و بزرگ‌شدن منافذ پوست را کنترل می کند.

درمان آفتاب‌ سوختگی

برای درمان برزنگی از روغن کنجد استفاده کنید. این روغن، آسیب اشعه های مضر فرابنفش به پوست جلوگیری‌ نموده و درن تیجه مانع از بروز چین‌ و چروک و تجمع رنگدانه می گردد. استفاده منظم از روغن کنجد، خطر سرطان پوست را به شدت کاهش می دهد.

درمان ترک پاشنه پا با مصرف کنجد

اگر دچار ترک یا درد پا هستید کنجد مصرف کنید. اما چگونه؟ می‌توانید هر شب قبل از رفتن به رختخواب، روغن کنجد را بر پاها زده و جوراب پنبه‌ای به پا نمایید. برای داشتن پوستی نرم و انعطاف‌پذیر در پا، باید این کار را چندروز انجام بدهید.

خواص کنجد برای مو

کنجد، سرشار از ویتامین‌ها، مواد مغذی و معدنی است که برای حفظ سلامت پوست سر و موها حیاتی هستند. درست مانند پوست، روغن کنجد، اثرات مفیدی بر پوست سرتان داشته و با مشکلات متعدد پوست سر مبارزه‌می‌کند.کنجد حاوی اسیدهای چرب مانند امگا۳، امگا۶ و امگا۹ است که رشد مو را افزایش‌می‌دهند. روغن کنجد، با تغذیه، نرم‌کردن و سلامت پوست سر، رشد مو را تحریک‌می‌کند. با ماساژ منظم با روغن کنجد گرم، این روغن به پوست سرتان نفوذکرده و درنتیجه، گردش خون را افزایش‌می‌دهد. این روغن مانند یک ویتامین مایع است که ریشه‌ها و ساقه مو را تغذیه می کند.

روغن کنجد، برای موهای خشک، آسیب‌دیده، موخوره یا موهایی که تحت‌تاثیر شیمی‌ درمانی خاصیت ترمیم کنندگی دارد. این روغن، رطوبت را برگردانده و ساقه مو را تقویت می کند و باعث‌می‌شود موی خشک و آسیب‌دیده، جلا، حجم، انعطاف‌پذیری و نرمی خود را پیدا کند.

روغن کنجد، به داشتن خواص تیره‌کننده مو معروف است و همین ویژگی، آن را برای افرادی که به سفیدی موی زودرس دچار هستند، مفید می‌کند. این روغن می‌تواند با روغن‌های حامل مانند روغن زیتون یا روغن بادام به‌کاررود تا حداکثر فایده را داشته‌باشد.

یکی از شگفت‌انگیزترین خواص کنجد توانایی آن برای حفظ رنگ طبیعی موی انسان می باشد. مصرف کنجد باعث بهبود فعالیت ملانوسیت، و در نتیجه، تولید ملانین می‌شود. ملانین رنگی است که به حفظ رنگ طبیعی موها کمک می‌کند.دانه‌ا

کنجد ضد پیری است

یکی از خواص کنجد سیاه جلوگیری از پیزی است. این ماده‌ی غذایی می‌تواند به رفع ظواهر و نشانه‌های پیری زودرس، از جمله سفید شدن موها، کمک کند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در کنجد از آسیب سلولی پیشگیری و با عوامل سفید شدن موها نیز مبارزه می‌کنند. مصرف مرتب کنجد سیاه بهترین مواد معدنی و ویتامین‌ها را برای بدن‌تان فراهم می‌کنند، از جمله مس، منگنز، کلسیم، منیزیوم، آهن، روی (زینک)، فسفر، ویتامین B1، آمینو اسیدها، سلنیوم، و آنتی‌اکسیدان‌ها.


ما را از دیدگاه خود با خبر سازید