انواع ماسک های تنفسی

انواع ماسک های تنفسی

در زمان شیوع ویروس کرونا هستیم، باید با استفاده اسپری الکل و ماسک در مکان های عمومی از خود و خانواده خود محافظت کنیم.

آیا ماسک های صورت می توانند به کاهش سرعت انتشار ویروسی که باعث بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) می شود کمک کند؟ آره. ماسک صورت همراه با سایر اقدامات پیشگیرانه، مانند واکسن زدن، شستن مکرر دست‌ها و فاصله‌گذاری فیزیکی، می‌تواند به کاهش سرعت انتشار ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود، کمک کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) ماسک را برای عموم مردم توصیه می کند. اگر به طور کامل واکسینه شده‌اید و در منطقه‌ای هستید که تعداد موارد جدید کووید-19 زیاد است، CDC توصیه می‌کند از ماسک در داخل خانه و در فضای باز در مناطق شلوغ یا در تماس نزدیک با افراد واکسینه نشده استفاده کنید. افرادی که به طور کامل واکسینه نشده اند باید در داخل و خارج از منزل که در آن خطر انتقال COVID-19 زیاد است، مانند رویدادهای شلوغ یا اجتماعات بزرگ، از ماسک صورت استفاده کنند.

CDC می گوید که ماسک های جراحی N95 باید برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی رزرو شود. ماسک‌های تنفسی مانند KN95 و N95 غیرجراحی می‌توانند در صورت در دسترس بودن برای عموم مورد استفاده قرار گیرند.

انواع مختلف ماسک ها چگونه کار می کنند؟

ماسک های پزشکی

که به آنها ماسک جراحی نیز می گویند. این ماسک های یکبار مصرف شل هستند. آنها برای محافظت از پوشنده در برابر تماس با قطرات و اسپری هایی که ممکن است حاوی میکروب هستند، محافظت کنند. یک ماسک پزشکی همچنین ذرات بزرگ موجود در هوا را در هنگام تنفس فرد از آن فیلتر می کند.  ماسک پزشکی باعث افزایش سطح دی اکسید کربن در هوایی که تنفس می کنید نمی شود.

ماسک های K95

ماسک K95 نوعی ماسک تنفسی است که از استانداردهای بین المللی خاصی برخوردار است. این ماسک محافظت بیشتری نسبت به ماسک پزشکی ارائه می دهد زیرا ذرات بزرگ و کوچک را در هنگام استنشاق فرد از بین می برد. با این حال، هنگام خرید K95 محتاط باشید، زیرا بسیاری از ماسک‌های تقلبی فروخته می‌شوند که شرایط کیفی خوبی ندارند.

ماسک N95

ماسک N95 نوعی ماسک تنفسی است که با استانداردهای کیفیت ایالات متحده مطابقت دارد. این ماسک محافظت بیشتری نسبت به ماسک پزشکی ارائه می دهد زیرا ذرات بزرگ و کوچک را در هنگام استنشاق فرد از بین می برد. N95 های غیرجراحی می توانند توسط عموم مردم در صورت در دسترس بودن منابع مورد استفاده قرار گیرند.

CDC گفته است که ماسک های جراحی N95 باید بیشتر در اختیار کادر درمان قرار بگیرد. باید قبل از استفاده از ماسک جراحی N95 آموزش ببینند و آزمایش تناسب اندام را پشت سر بگذارند. مانند ماسک های جراحی، ماسک های N95 یکبار مصرف در نظر گرفته شده اند. با این حال، محققان در حال آزمایش راه هایی برای ضدعفونی و استفاده مجدد از آنها هستند.

برخی از ماسک‌های N95 و حتی برخی از ماسک‌های پارچه‌ای دارای دریچه‌هایی هستند که تنفس را آسان‌تر می‌کنند. متأسفانه، این ماسک‌ها هوایی را که فرد استفاده می‌کند فیلتر نمی‌کند. به همین دلیل در بعضی جاها ممنوع شده اند.

ماسک های پارچه ای

یک ماسک پارچه ای برای به دام انداختن قطرات تنفسی در نظر گرفته شده است که هنگام صحبت کردن، سرفه یا عطسه کاربر منتشر می شود. همچنین به عنوان یک مانع برای محافظت از پوشنده در برابر استنشاق قطرات منتشر شده توسط دیگران عمل می کند.

موثرترین ماسک های پارچه ای از چندین لایه پارچه محکم بافته شده مانند پنبه ساخته می شوند.


برچسب ها

ما را از دیدگاه خود با خبر سازید