11 غذا و نوشیدنی که افراد دیابتی نباید بخورند

11 غذا و نوشیدنی که افراد دیابتی نباید بخورند

دیابت یک بیماری مزمن است که در بین بزرگسالان و کودکان در سراسر جهان به ابعاد اپیدمی رسیده است. در این مقاله به معرفی 11 نوشیدنی و غذا پرداخته‌ایم که افراد دارای بیماری دیابت باید از آنها دوری کنند.

1. نوشیدنی های شیرین شده با شکر

نوشابه ها و نوشابه های شیرین سرشار از کربوهیدرات هستند که باعث افزایش قند خون می شوند. همچنین، میزان بالای فروکتوز آنها با مقاومت به انسولین و افزایش خطر ابتلا به چاقی، کبد چرب و سایر بیماری ها مرتبط است.

2. چربی های ترانس

چربی های ترانس چربی های اشباع نشده ای هستند که از نظر شیمیایی برای افزایش پایداری تغییر یافته اند. آنها با التهاب، مقاومت به انسولین، افزایش چربی شکم و بیماری قلبی مرتبط هستند.

3. نان سفید، برنج و پاستا

نان سفید، ماکارونی و برنج سرشار از کربوهیدرات هستند اما فیبر کمی دارند. این ترکیب می تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود. از طرف دیگر، انتخاب غذاهای پر فیبر و کامل ممکن است به کاهش پاسخ قند خون کمک کند.

به شما توصیه می کنم مقاله زیر را هم حتما مطالعه بفرمایید:

راه های کاهش طبیعی قند خون

4. ماست با طعم میوه

ماست‌های با طعم میوه معمولاً کم‌چرب اما قند بالایی دارند که می‌تواند منجر به افزایش سطح قند خون و انسولین شود. ماست ساده و شیر کامل انتخاب بهتری برای کنترل دیابت و سلامت کلی است.

5. غلات صبحانه شیرین

بسیاری از غلات صبحانه سرشار از کربوهیدرات هستند اما پروتئین کمی دارند. صبحانه پر پروتئین و کم کربوهیدرات بهترین گزینه برای دیابت و کنترل اشتها است.

6. نوشیدنی های قهوه طعم دار

نوشیدنی های قهوه طعم دار سرشار از کربوهیدرات های مایع هستند که می توانند سطح قند خون را افزایش دهند و گرسنگی شما را برطرف نکنند.

7. عسل، شهد آگاو، و شربت افرا

عسل، شهد آگاو و شربت افرا به اندازه شکر سفید فرآوری شده نیستند، اما ممکن است اثرات مشابهی بر قند خون، انسولین و نشانگرهای التهابی داشته باشند.

8. میوه خشک

میوه های خشک بیشتر در قند غلیظ می‌شوند و ممکن است بیش از چهار برابر میوه های تازه کربوهیدرات داشته باشند. از میوه های خشک خودداری کنید و میوه های کم قند را برای کنترل بهینه قند خون انتخاب کنید.

9. خوراکی های بسته بندی شده

تنقلات بسته بندی شده معمولاً غذاهای بسیار فرآوری شده از آرد تصفیه شده هستند که می توانند به سرعت سطح قند خون شما را افزایش دهند.

10. آب میوه

آب میوه ها حداقل به اندازه نوشابه ها قند دارند. میزان بالای فروکتوز آنها می تواند مقاومت به انسولین را بدتر کند، افزایش وزن را افزایش دهد و خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

11. سیب زمینی سرخ کرده

علاوه بر کربوهیدرات بالا که سطح قند خون را بالا می برد، سیب زمینی سرخ شده در روغن های ناسالم سرخ می شود که ممکن است باعث التهاب و افزایش خطر بیماری قلبی و سرطان شود.


برچسب ها

ما را از دیدگاه خود با خبر سازید