راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب که به نام خواب‌گردی نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که در آن فرد به‌گونه‌ای که بیدار است راه می‌رود یا حرکت می‌کند، در حالی که واقعاً خواب است. خوابگردها ممکن است هنگام خواب فعالیت های مختلفی از جمله لباس پوشیدن، دستشویی رفتن، غذا خوردن یا جابجایی اثاثیه را انجام دهند.

این وضعیت بیشتر در کودکان رخ می دهد. از آنجایی که راه رفتن در خواب می تواند منجر به زمین خوردن و صدمات شود، اگر شما یا شخصی که با آن زندگی می کنید این رفتار را داشته باشد، جستجوی درمان و انجام اقدامات ایمنی در اطراف خانه حیاتی است.

به شما توصیه می کنم مقاله زیر را هم مطالعه بفرمایید:

خواب عمیق چیست؟

چه چیزی باعث راه رفتن در خواب می شود؟

راه رفتن در خواب می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند سندرم پای بی قرار، آپنه انسدادی خواب، بیماری ریفلاکس معده به مری یا سردردهای میگرنی باشد. پزشک شما ممکن است بخواهد شما را برای این شرایط قابل درمان آزمایش کند

راه رفتن در خواب یک پیوند ژنتیکی دارد. اگر والدین شما سابقه راه رفتن در خواب داشته باشند، به احتمال زیاد شما نیز ممکن است در خواب راه بروید.

در موارد نادر، برخی داروها می توانند باعث راه رفتن در خواب شوند. این داروها شامل داروی خواب زولپیدم است که با نام های تجاری Ambien و Edluar شناخته می شود و همچنین آنتی هیستامین های خاص.

گزینه های درمانی برای راه رفتن در خواب چیست؟

دارو و سایر درمان های پزشکی برای راه رفتن در خواب معمولاً ضروری نیستند. اگر کودکی دارید که مستعد راه رفتن در خواب است، می توانید به آرامی او را به رختخواب هدایت کنید.

درمان بیماری زمینه‌ای که باعث راه رفتن در خواب می‌شود، مانند سندرم پای بی‌قرار، ممکن است به به حداقل رساندن دوره‌های راه رفتن در خواب کمک کند. به همین دلیل است که اگر راه رفتن در خواب مشکلی مداوم است، ممکن است بخواهید به پزشک خود مراجعه کنید. شما می خواهید مطمئن شوید که هیچ مشکل پزشکی زمینه ای وجود ندارد که این مشکل را ایجاد کند.

از آنجایی که هنگام خواب از محیط اطراف خود آگاه نیستید، خطر آسیب دیدن خود را دارید، به خصوص با زمین خوردن و زمین خوردن. اگر مستعد راه رفتن در خواب هستید، ممکن است لازم باشد خانه خود را از نظر خطرات احتمالی که می تواند منجر به زمین خوردن شود، ارزیابی کنید. این شامل چسباندن سیم های برق به دیوار، قفل کردن درها و پنجره ها قبل از رفتن به رختخواب و دور نگه داشتن مبلمان از هر مسیری است. اگر یک اتاق خواب در طبقه بالا دارید، ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از افتادن پله ها از پله ها خارج شوید.

دارو

اگر راه رفتن در خواب ادامه یابد، داروهایی مانند بنزودیازپین ها یا داروهای ضد افسردگی ممکن است به کاهش دوره راه رفتن در خواب کمک کنند. بنزودیازپین ها داروهایی هستند که معمولاً اضطراب را درمان می کنند، اما در درمان اختلالات خواب نیز مفید هستند. کلونازپام (کلونوپین) و دیازپام (والیوم) به ویژه در کاهش اپیزودهای راه رفتن در خواب مفید هستند. داروهای ضد افسردگی و بنزودیازپین ها هر دو ممکن است به کاهش استرس و اضطراب فرد کمک کنند – عواملی که احتمال راه رفتن در خواب را افزایش می دهند.

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم، یک درمان جایگزین، برای برخی از بیماران در خواب راه رفتن مفید است. هیپنوتیزم شامل آوردن یک فرد به یک حالت ذهنی بسیار آرام و متمرکز است. سپس درمانگر پیشنهادات سالمی را متناسب با موضوع پزشکی فرد ارائه می دهد. اعتقاد بر این است که این پیشنهادات به شیوه ای عمیق تر و معنادارتر در آگاهی فرد فرو می روند زیرا برای دریافت آنها بازتر هستند.

چگونه می توانم از راه رفتن در خواب جلوگیری کنم؟

به نظر می رسد عوامل خاصی احتمال رخ دادن یک دوره راه رفتن در خواب را کاهش می دهند. اینها شامل تغییرات سبک زندگی مانند به حداقل رساندن استرس، اضطراب یا تعارض است. انجام کاری که قبل از خواب به شما آرامش می دهد، مانند خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی، یا حمام آب گرم، ممکن است به کاهش شانس خواب راه رفتن کمک کند.

خستگی شدید نیز می تواند منجر به راه رفتن در خواب شود. انجام تمام تلاش برای خواب کافی در شب می تواند کمک کننده باشد. ممکن است به در اولویت قرار دادن برنامه خواب (به رختخواب رفتن و بیدار شدن همزمان) کمک کند. همچنین از نوشیدن کافئین یا الکل قبل از رفتن به رختخواب خودداری کنید. الکل یک مضعف کننده سیستم عصبی مرکزی است که در واقع می تواند راه رفتن در خواب را تحریک کند.


ما را از دیدگاه خود با خبر سازید